XXVI. Naukowo-Techniczna Krajowa Konferencja Spawalnicza 16-19.05.2022 r., Międzyzdroje


XXVI. NAUKOWO-TECHNICZNA KRAJOWA KONFERENCJA SPAWANICZA
„postęp, innowacje i wymagania jakościowe procesów spajania”

Po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 nasi pracownicy mieli możliwość spotkać się w szacownym gronie Polskiego Towarzystwa Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej na XXVI Naukowo-Technicznej Konferencji zatytułowanej „postęp, innowacje i wymagania jakościowe procesów spajania”.

Szczególne zainteresowanie wśród naszych delegatów wzbudziło wystąpienie Pana Marcina Żuka z Politechniki Śląskiej dotyczące zgrzewania stopów niklu metodą rezystancyjną (ang. resistance welding). Technologię tę z powodzeniem stosuje się dotychczas przy łączeniu elementów ze stali węglowych. Natomiast wyjątkowo obiecujące były dla nas zaprezentowane wyniki uzyskane na stopach niklu, do których należy Inconel600, stosowany przez nas dla branży pieców przemysłowych. Dodatkowo metoda ta jest coraz częściej wykorzystywana w zrobotyzowanych stanowiskach. Grubość zgrzewanych materiałów zależy od mocy urządzenia i rodzaju materiału.

Reprezentacja Politechniki Śląskiej zachwyciła nas również wystąpieniem w temacie spawania laserowego (LBW) prezentowanym przez Pana dr Aleksandra Lisieckiego, prof. PŚL. Zastosowanie lasera w produkcji przemysłowej stale rośnie. W naszym zakładzie laser wykorzystywany jest do cięcia blach, ale wraz z postępem i dostępnością nowych technologii może być on bardzo precyzyjnym narzędziem służącym również do łączenia materiałów. Ten temat zgłębiał w swoim referacie prof. Lisiecki, szczególny nacisk kładąc na materiały nierdzewne. Dla cienkich blach (do 1,5 mm) mają zastosowanie lasery YAG (itrowo-aluminiowe), natomiast dla większych grubości (do 6 mm) wykorzystywany jest laser gazowy (CO2). Na rynku dostępne są rozwiązania komercyjne tego typu.

W naszej opinii na uwagę zasługują również wnioski płynące z prezentacji Pana Mateusza Jurkowskiego (Tenslab) Najczęstsze przyczyny negatywnych wyników badań przydatności procesu cięcia termicznego i prostowania płomieniowego według PN-EN 1090-2:2018-09 oraz bardzo gorący temat prezentowany przez Pana Pawła Krupińskiego (Infocentrum Poznań) dotyczący zastosowań sztucznej inteligencji w kontroli jakości.
Spotkanie rok rocznie pozwala nie tylko zapoznać z najnowszymi wynikami badań naukowych, ale również dzięki udziałowi w niej praktyków – reprezentantów przemysłu, skonfrontować rezultaty uzyskane w środowisku kontrolowanym z ich rzeczywistym wykorzystaniem. Dla nas to dawka bezcennej wiedzy i inspiracja do dalszego doskonalenia. Dziękujemy organizatorom z SIMP za przygotowanie spotkania i zaproszenie pracowników Inter-Castor do wzięcia w nim udziału. Specjalne podziękowania składamy również Panu dr Arturowi Lange z Politechniki Wrocławskiej za zaangażowanie i opiekę. Doceniamy, że zawsze możemy liczyć na fachową radę i trafne podpowiedzi. Do zobaczenia za rok!

Sala konferencyjna Międzyzdroje 16-19.05.2022

txt. AG

fot. Marek Saperski, Przemysław Żdaniuk