Nowe technologie w Inter-Castor


Inwestujemy w rozwój nowych technologii

31 lipca 2018 r.

Firma Inter-Castor Sp. z o.o. istnieje na rynku konstrukcji stalowych od 25 lat, korzenie przedsiębiorstwa sięgają jednak roku 1945, co daje ponad 50 lat tradycji. Przez te lata Spółka zdobyła ogromne doświadczenie w obszarze wytwarzania szerokiej gamy konstrukcji stalowych, a w szczególności elementów linii technologicznych do obróbki cieplnej metalu i szkła, konstrukcji dla przemysłu motoryzacyjnego, konstrukcji nośnych przenośników taśmowych i rolkowych oraz wielu innych realizacji, które wykonywane były na zlecenia klientów firmy, według ich dokumentacji i wymogów.

Spełnieniu oczekiwań klienta, zapewnieniu mu kompleksowej, rzetelnej obsługi, terminowego i zgodnego z jego wymogami jakościowymi wyrobu, przyświeca wiele przedsięwzięć podejmowanych przez kierownictwo firmy dotyczących organizowanych szkoleń pracowniczych, spotkań, czy choćby ciągłego doskonalenia przyjętego systemu zarządzania, uzyskiwanie nowych uprawnień, certyfikatów, podejmowanie wyzwań i spełnienie wymogów kolejnych norm branżowych, czy też systemowych.

Idąc w tym kierunku Inter-Castor w maju br. złożył wniosek o dofinansowanie realizacji projektu INNOWACYJNA TECHNOLOGIA PRODUKCJI RETORTY PIECA DO AZOTOWANIA NA STANOWISKU SPAWALNICZYM w ramach Poddziałania 3.2.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 Kredyt na innowacje technologiczne. Wniosek opiewa na kwotę ok. 5 mln zł, a dofinansowanie może wynieść 45% tej kwoty.

W ramach projektu nastąpi wdrożenie innowacji procesowej w przedsiębiorstwie Inter-Castor w postaci technologii produkcji retorty pieca do azotowania wykonanej ze stopu niklu Inconel 600 na zautomatyzowanym stanowisku spawalniczym. Do tej pory Inter-Castor wykonywał retorty ze stopu Inconel 600 z wykorzystaniem ręcznego dwustronnego spawania tradycyjną metodą 111 – spawania elektrodą. Dzięki realizacji projektu powstanie nowa, w pełni wyposażona linia produkcyjna, stanowiąca bazę technologiczną, dzięki której możliwe będzie wytwarzanie retort ze stopu niklu Inconel 600 poprzez jednostronne spawanie metodą MIG (131).

Do wdrożenia technologii i uruchomienia nowego procesu produkcji konieczne jest wykonanie działań zaplanowanych w ramach projektu obejmujących zakup urządzeń: stanowisko do spawania, defektoskop, ukosowarka do blach, zwijarka 4 walcową do blach, wycinarka laserową do blach, oprogramowanie wspomagające projektowanie 3D  (mające wpływ na jakość) stanowiących kompletną linię technologiczną do produkcji retort zgodnie z opracowaną w pracach B+R technologią.

Wniosek przeszedł ocenę formalną, a w lipcu br. odbyła się ocena merytoryczna przeprowadzona w formie panelu ekspertów przy udziale zewnętrznych ekspertów branżowych. Wyniki będą znane we wrześniu br.