Cięcie plazmą


Cięcie plazmą

21 czerwca 2018 r.

Cięcie plazmowe to popularny proces cięcia metali za pomocą łuku plazmowego. Polega na stapianiu i wyrzucaniu materiału ze szczeliny silnie skoncentrowanym łukiem plazmowym. Umożliwia cięcie wszystkich materiałów dobrze przewodzących prąd elektryczny. W praktyce, plazmą tnie się głównie stal węglową, nierdzewną oraz aluminium.

Plazma, nazywana czwartym stanem skupienia, to zjonizowana materia, która w swojej strukturze przypomina gaz.

Plazma przewodzi prąd elektryczny, a jej opór maleje ze wzrostem temperatury. Gdy natężenie przepływającego prądu osiągnie odpowiednio wysoką wartość, plazma emituje energię w postaci światła i ciepła.

W konwencjonalnym systemie plazmowym (ze stykowym zajarzeniem łuku elektrycznego) dysza i elektroda stykają się, gdy przez palnik nie przepływa gaz. Wciśnięcie spustu palnika powoduje, że źródło podaje na palnik prąd o niskim natężeniu (kilka amper), który następnie wraca do źródła poprzez przewód łuku pilota.

Równocześnie podawany zaczyna być gaz pod dużym ciśnieniem, który powoduje odsunięcie elektrody od dyszy, a tym samy przerwanie styku. Dzięki temu, prąd zaczyna płynąć w powietrzu, a odpowiednie ukształtowanie strumienia gazu powoduje wypychanie łuku elektrycznego i strumienia plazmy w kierunku otworu dyszy. Na tym etapie mamy do czynienia z tzw. łukiem pilotażowym.

W momencie gdy łuk elektryczny przeskoczy na cięty element, źródło zaczyna podawać pełne natężenie prądu, który teraz nie zamyka się w palniku, tylko przez przewód uziemiający. Tak uformowany strumień plazmy ze względu na temperaturę, sięgającą kilkunastu tysięcy stopnia Celsjusza, z łatwością przetapia i przedmuchuje metal.

Zalety cięcia plazmą:
– wysoka prędkość cięcia,
– cięcie bez podgrzewania – szybkie przebijanie,
– wąska strefa wpływu ciepła – stosunkowo niewielki wpływ temperatury na cały materiał dzięki dużym prędkościom i wąskiemu działaniu temperatury,
– niewielka szczelina cięcia,
– możliwość cięcia bez nadpalania materiałów cienkich,
– relatywnie niski koszt inwestycji,
– bardzo duże tempo produkcji z blachy cienkiej po właściwym ustawieniu i zaprogramowaniu.

Wady cięcia łukiem plazmowym:
– duży hałas (bez znaczenia w przypadku procesu cięcia pod wodą),
– silne promieniowanie,
– duża ilość gazów i dymów (problem rozwiązuje System Inteligentnego Sterowania Stołami Sekcyjnymi),
– zmiany w strefie wpływu cięcia,
– trudności w utrzymaniu prostopadłości krawędzi (problem rozwiązuje plazma High Definition).

Podsumowując jest to metoda ekonomiczna i dobra jakościowo dla materiałów ze stali konstrukcyjnej o grubości poniżej 30 mm, stali stopowej i kolorówki. Doskonała relacja szybkość / jakość / cena.

W Inter-Castor świadczymy usługi cięcia plazmowego i gazowego CNC głownie blach o grubości do 100 mm oraz wymiarach 2000 x 6000 mm.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasi Klienci byli w pełni zadowoleni zarówno z realizowanych zamówień, jak i zasobu informacji, które są w stanie pozyskać kierując do nas swoje pytania. Jesteśmy do Waszej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00- 15:00.

Kontakt